Населення світу, 10 клас
Тема : Населення світу.
Мета : сформувати в учнів систему знань про кількість, склад та закономірності розміщення населення планети; актуалізувати поняття «природний рух», «природний приріст», соціально-економічні причини, що впливають на народжуваність та смертність; навчити характеризувати типи відтворення населення та напрями демографічної політики;розвивати уміння працювати з картографічними, …статистичними матеріалами, створювати та аналізувати; виховувати аналітичні здібності.
Обладнання: політична карта світу, фізична карта світу, атласи, карта населення світу, таблиці, графіки.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент….
ІІ. Мотивація уроку.
Люди є головним багатством будь-якої країни, від яких залежить соціально-економічний розвиток суспільства, від діяльності залежать позитивні і негативні зміни в навколишньому середовищі. Ось чому приділяється велика увага вивченню насення, динаміці статево-вікової структури, рівню освіти, зайнятості в расовому, етнічному складу. Сьогодні існують спеціальні науки:
Демографія – досліджує закономірності відтворення населення.
Етнографія – наука, яка вивчає побутові й культурні особливості народу.
Географія населення – вивчає розміщення населення на земній кулі в залежності природних і економічних умов.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Географічна розминка .
Кросворд.
По горизонталі:
1.Як називається процес співвідношення народжуваності до смерті?
2.В’їзд громадян до країн називається … .
3.Який фактор зменшує кількість населення?
4.Виїзд за межі країни називається … .
5.Заходи, які є обов’язковими для громадян певної країни.
6.Наука, яка вивчає закономірності відтворення населення.
7.Який фактор збільшує чисельність населення?
8.Наука, яка вивчає побутові і культурні особливості народу.
9.Процес переміщення населення називається … .
По вертикалі ключове слово.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Проблема уроку: «Чи дійсно старіння населення світу породжує проблеми».
1.Кількість населення на Землі.
Сукупність людей, які проживають на певній території називається населенням. Облік населення здійснюється за двома видами: постійний та перепис. Постійний здійснюється місцевими органами влади (реєстрація народження і смерті, шлюбів і розлучень, в’їзд та виїзд).Перепис населення здійснюється один раз в десять років, дає якіснішу картину про склад населення (володіння мовами, рівень освіти, національний склад населення).
Кількість населення постійно змінюється. Проаналізуємо графік за атласом с.9.
- Коли спостерігається стрімке збільшення населення?
- Проаналізуємо діаграму зміну кількості населення світу.
1999 рік – населення сягнуло 6 мільярдів чоловік, що майже вдвічі більше в порівнянні з 1960 роком, на січень 2011 рік-6,8 мільярдів, тобто населення збільшується щорічно на 1,2%-79 мільйонів осіб ( Франція).
Населення не завжди зростатиме, тобто уповільниться зростання. Населення поступово перейде до нульового рівня.(Європа)
п. ХХІІ ст. чисельність зупиниться на позначці 11-12 мільярдів. За даними ООН – 2012р. -7 мільярдів, 2025р. – 8 мільярдів, у 2045р. – 9 мільярдів.
2. Фактори, які впливають на кількість населення.
Робота в групах.
Перша група.
1. Покажіть на карті регіони світу, де переважає І-ІІ тип відтворення.
2. Які причини пов’язані з низькою та високою народжуваністю в різних країнах(Індія, Україна, Китай, Німеччина, США, Бангладеш, Нігерія…).
3. Проблеми, які характерні для даних країн з різним типом відтворення.
Опрацювати за підручником с.39-40.
Друга група.
1. Як міграційний процес впливає на кількість населення?
2. Поясніть терміни: «сальдо міграцій», «відплив умів».
3. Покажіть на карті країни, де переважає еміграційний та імміграційний процес.
Опрацювати за підручником с.42-43., атлас с.10.
Третя група.
1. Покажіть на карті країни де здійснюється демографічна політика.
2. Назвіть заходи, які пов’язані з демографічною політикою різних країн.
3. Поясніть «одна сім’я – одна дитина», «одна сім’я– дві дитини».
Опрацювати с.41, схема с.39.
За даними ООН 2009-2050рр. в 45 розвинутих країнах населення зменшується : Росія-33млн., Японія-25млн., Україна-15млн., Німеччина-8., Польша-7.7млн..
За даними ООН - 128млн.(61%) - імміграційний процес в розвинутих країнах, 82 млн.(39%) – в розвиваючих країнах.
3.Статево - вікова структура населення.
Статево – вікова структура населення залежить від природного та механічного руху. Внаслідок низької народжуваності збільшується чисельність людей похилого віку, що і призводить до зростання смертності даної категорії.
Проаналізуємо мал.11 в атласі. – статева структура населення світу.
- Назвіть регіони в яких переважає чоловіче та жіноче населення.
- Статево – вікова структура - це співвідношення чоловічого та жіночого населення по відношенню до населення різного віку.
- Проаналізуємо слайд статево-вікова структура населення.
- Які наслідки в процесі зростання похилого віку?
Старіння нації породжує проблеми, пов’язані із забезпечення фінансової стабільності людей похилого віку.
Запитання:
- Запропонуйте заходи, які б сприяли вирішити фінансову проблему людей похилого віку.
V. Закріплення нових знань умінь та навичок.
1. Терміни:
«кількість населення»,«відтворення», «типи відтворення», «природній приріст населення», «природній рух», «механічний рух», «міграції», «імміграція», «статево-вікова структура», «міграційна політика», «демографічна політика», «сальдо міграція».
2.Тести.
1.Кількість населення Землі становить:
а)5,6млрд. осіб; б)6млрд. осіб, в)6,8млрд. осіб.
2.Найбільш заселена частина світу:
а) Азія; б) Австралія; в)Європа.
3. На зміну кількості населення Індії в основному впливає:
а) кількість емігрантів; б) кількість іммігрантів;в) природній приріст.
4. Виберіть приклад, що характеризує І тип відтворення населення:
а) 28-10 =18пром; б)33-12=21пром; в) 16-10=6.
5. Виберіть показник природного приросту, що є характерним для України:
а) 10 пром.; б)1 пром.; в)-7пром..
6. Політику державного стимулювання народжуваності проводить:
а) Індія; б) Німеччина; в) Південна Африка.
3. Географічний практикум.
Задача
Розрахуйте сальдо міграцій за рік, якщо на початку року в країні проживало 10мільйонів чоловік, на кінець року 11,5 млн., а природній приріст за рік складав 250 тисяч чоловік.
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
1. Підручник, опрацювати №6,7;
2. Нанести на контурну карту 10 країн найчисельніших….
Населення світу, 10 клас.doc (46080)
Населення світу, 10 клас.ppt (4214272)